«ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ»

Τα παιδιά του 2ου Γυμνασίου Καλύμνου, κατά το τρέχον σχολικό έτος, συμμετέχουν στο πρόγραμμα της Διεθνούς Αμνηστίας «Εγώ κι Εσύ Μαζί». Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δράσεις σχετικά με τα Δικαιώματα των Παιδιών.

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας μέρας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, τα παιδιά δημιούργησαν κάρτες για να ευχαριστήσουν και να εμψυχώσουν το υγειονομικό προσωπικό που εργάζεται στα νοσοκομεία της χώρας μας. Σε μια δύσκολή εποχή υγειονομικής κρίσης και κοινωνικής απομόνωσης, ελπίζουμε οι ευχές των παιδιών να αποτελέσουν φάρο αγνής αγάπης και αισιοδοξίας .

Οι κάρτες στάλθηκαν σε κεντρικά νοσοκομεία Αθηνών, Θεσσαλονίκης, της Πάτρας και του Νοσοκομείου Καλύμνου.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές που συμμετείχαν και τους καθηγητές που καθοδήγησαν τη δράση αυτή.

Καλά Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη!

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση με τις δημιουργίες και τις ευχές τους

Μαγριπλής Γιάννης – Α’ τάξη

Βασιλεία Νυστάζου – Α’ τάξη